Personalen på Rangala Baby Home omsluter de små med kärleksfull hjälp och omsorg. Flera av barnen är HIV-smittade, men med rätt medicin redan från början kan omkring 30% av barnen växa upp och leva ett friskt liv.
Rangala Baby Home ägs av Katolska kyrkan. År 1939 startade Franciskan systrar från England ett center för att dela ut medicin.
De lärde även mammorna hur de skulle ta hand om sina barn så att de inte blev sjuka. Sedan hur de skulle sköta barnen när de var sjuka. I stort innebar arbetet att ta hand om sjuka barn och samtidigt erbjuda utbildning om bra näringslära.
År 1940 ändrades centrets inriktning på grund av att så många barn utan mödrar ökade. Många av kvinnorna dog under förlossningen. Det var då som Fransciskan systrarna från St Joseph (en lokal församling) öppnade ett separat center för omvårdnad och hjälp till spädbarn. De utbildade även mammorna som överlevt förlossningen. Allt handlade om omsorg och utveckling av barnen.
Efterhand hittades barn vid vägkanter eller i kulvertar och de kom till hemmet. Barnen var övergivna och okända. Några blev också övergivna eller försummade av anhöriga som inte klarade av att ta hand om barnen. Den trenden har fortsatt.
På Rangala Baby Home får nyfödda barn den bästa vård. Det bor nu runt 40 barn på barnhemmet. Mammorna till de flesta barnen på hemmet dog under förlossningen eller strax efter. Familjerna kommer då till barnhemmet och ber dem ta hand om barnet då de saknar möjlighet till det då mamman inte finns där. I området råder stor fattigdom och många saknar mat att regelbundet sätta på bordet till sina barn. Barnen får bo på Rangala Baby Home tills de är 4-5 år gamla, då de slussas ut till sina familjer eller släktingar.
Även efter det att barnen flyttat från Rangala Baby Home fortsätter personalen regelbundet att besöka dem. De kontrollerar att barnen fortsätter utvecklas på ett bra sätt och anpassas in i sina familjer. De hjälper också till med mat, kläder, medicin och utbildning i så stor utsträckning som de kan med begränsade resurser.
Rangala Baby Home ligger norr om Kisumu, nära Victoriasjön. I början av 1980-talet bekostade Barn i Nöd, med hjälp från SIDA, en nybyggnad av hemmet som då var helt förstörd av termiter. Sedan dess stöder Barn i Nöd regelbundet hemmet.
Följ med oss in på Rangala Baby Home, klicka för att se














